Türkiye'nin

  • En Nitelikli Dil Okulu
  • En Spesifik Yayınevi
  • En İnteraktif Online Dil Okulu
  • En Kapsamlı Dil Eğitimi
Çağrı Merkezi

IELTS Sınavı Yaş Sınırı | Akademik Yabancı Dil Kursları

Adayların sınava girmeleri için asgari yaş nedir? Adaylar için yaş sınırlaması var mı? Ve fikir 16 yaşında nereden çıktı? Bu konuyu inceleyelim.

Adayların sınava girmeleri için asgari yaş nedir? Adaylar için yaş sınırlaması var mı? Ve fikir 16 yaşında nereden çıktı? Bu konuyu inceleyelim.

 

16 minimum yaş mı?

Sınava hangi yaşta girilir sorusuna internetten cevap aramaya başlarsanız birçok mesajla karşılaşırsınız. Asgari yaşın 16 olduğunu belirteceklerdir. Akademik Yabancı Dil Kursları olarak söylemeliyiz ki  aslında bu doğru değildir ve sizi yanıltmamalıdır. Ancak böyle düşündükleri için insanları suçlayamazsınız. Adayların 16 yaşında olması, IELTS'e girmekle ilgili oldukça yaygın bir yanılgıdır.

 

Bakalım neden birçok insan 16 yaşından önce sınava giremeyeceğinizi düşünüyor? Bu garip fikir nereden geliyor? Aslında, o kadar da garip değil. Ve bu fikir gerçeklerden uzak değil. Sınav derleyicileri, 16 yaşından küçükseniz sınava girmenizi önermez. Ancak, adayların sınava kayıt olmak istemeleri durumunda herhangi bir yaş sınırlaması yoktur.

İnanmıyor musun? Resmi web sitelerinden birinde adaylar için IELTS yaş politikasına bir göz atalım. IELTS için resmi kayıt yönetmeliklerine göre.

 

IELTS sınavına kayıt için kurallar

-IELTS dünya çapında ve yaş, cinsiyet, ırk, milliyet veya din ne olursa olsun herkese açıktır, ancak 16 yaşın altındaki kişilerin sınava girmesi önerilmez.

 

16 yaşında fikir nereden çıktı?

Peki, 16 yaşın altındaysanız ve sınava girmek üzereyseniz, endişelenmenize gerek var mı? Test yazarları neden bunun iyi bir fikir olmadığını söylüyor?

Bunun başlıca nedenlerinden biri, sınav sonuçlarının sadece 2 yıl geçerli olmasıdır. O zaman adayların sorunu ne? Genellikle insanlar IELTS'e ya bir üniversiteye girmek için ya da İngilizce'nin ana dil olduğu bir ülkede çalışma vizesi almak için girerler. Çoğu durumda, insanlar 18 yaşına gelene kadar üniversiteye gitmezler veya çalışmak için yurt dışına gitmezler.

Akademik Yabancı Dil Kursları genel olarak bazı basit matematiksel işlemleri yaptıktan sonra, adayın üniversiteye girmeden veya çalışmaya başlamadan önce sınav sonuçlarının artık geçerli olmayacağını hesaplamak kolaydır.

 

16 yaşından küçüksen sınava girmek mantıklı mı?

Şüphesiz! Bazı lise değişim programları, iki dilli okullar ve uluslararası okullar için IELTS gereklidir. Ayrıca, bazı ülkeler çok genç insanlar için bile test sonuçlarını görmek istiyor. Örneğin Kanada'da genç göçmenler için sınav sonuçları 14 yaşından itibaren kabul edilecektir.

 

Peki ya maksimum yaş?

IELTS'in adayların maksimum yaşını düzenleyen bir kuralı yoktur. Kendinizi güçlü ve maceraya hazır hissettiğiniz sürece sınava girmeniz yasak değildir.

 

İzmir IELTS Kursu İzmir IELTS Kursu
İzmir IELTS Kursu İzmir IELTS Kursu
  • İletişim Bilgileriniz
  • Paket Seçimi
  • Onay

İletişim Bilgileriniz

İletişim Bilgilerini Giriniz

Paket Seçimi

Eğitim Paketini Seçiniz

%15
2805.00 TL
2384.25 TL

Onay

Ekibimiz Sizi Arasın

En son haberlerden, kampanyalardan ve indirimlerden ilk siz haberdar olun.